Domácí automatizace se stává neodmyslitelnou součástí moderních domácností a firem. Jak si ale vybrat ten správný systém? Můžete použít několik nezávislých systémů, nebo si vybrat standard pro automatizaci budov KNX. První možnost však často neumožňuje centrální správu a kompatibilitu mezi zařízeními, což vás nutí používat více aplikací. Naopak standard KNX je zatížen poměrně složitou instalací a vysokou cenou i kvůli ceně licence ETS. V tomto článku představíme skvělou alternativu: Theben LUXORliving. Je založen na standardu KNX, přičemž zachovává jeho flexibilitu a efektivitu. Podstatně ale zjednodušuje instalaci a uvedení do provozu, je finančně mnohem dostupnější a umožňuje ovládání všech komponent pomocí jediné mobilní aplikace.
LUXORliving roste s vámi

Systém kabeláže je u klasického KNX a LUXORliving stejný – vypínače jsou ve skutečnosti tlačítka pospojovaná sběrnicí KNX, která vede do systémové centrály, skrze kterou se celý systém naprogramuje; na sběrnici KNX jsou zároveň napojeny všechny aktory, které pak realizují veškeré akce (zapínání/vypínaní světel, pohyb žaluzií a mnoho dalšího). Výhodou LUXORliving je snadné programování v bezplatném softwaru (viz níže) a také snadné rozšíření systému o bezdrátové prvky bez nutnosti zasekávat do zdi další kabeláž – například pokud rekonstruujete svůj domov nebo plánujete přístavbu.

schema luxorliving
Snadné nastavení a ovládání

Systémy KNX a jiné podobné systémy obvykle vyžadují specializovaný software pro programování a poměrně složitou konfiguraci celé instalace. To vyžaduje zkušeného odborníka s dostatečnou znalostí systému. Dále je nutné zakoupit licenci ETS, jejíž cena se aktuálně pohybuje kolem 1000 € a je nezbytná pro zprovoznění celé instalace. V případě Theben LUXORliving koupě licence odpadá a nastavení systému probíhá velmi jednoduše pomocí programu LUXORplug. Všechny prvky chytrého domu se ovládají pomocí mobilní aplikace LUXORplay, zdarma dostupnou na App Store nebo Google Play. Vzdálený přístup a ovládání je umožněno přes zabezpečený cloud Theben.

snadne ovladani a programovani luxorliving
Co všechno můžete v domě ovládat?
  • Osvětlení: Můžete regulovat jas a nastavovat barevné teploty v různých místnostech, např. pro usínání v dětském pokoji, pro filmový večer v obývacím pokoji nebo soustředěnou práci v kanceláři. Zatímco teplé světlo s nízkou barevnou teplotou vytváří příjemnou a relaxační atmosféru, studené bílé světlo je ideální do pracovny nebo kuchyně.
    Nástěnný detektor pohybu LUXORliving BI180 zajistí efektivní spotřebu energie při svícení a bezpečný pohyb např. na chodbách, schodištích, sklepech a toaletách.
    Šikovnou bezpečnostní funkcí je automatické rozsvícení orientačních světel v domě při setmění na nastavenou prahovou hodnotu.
  • Topení a chlazení: Představte si, že byste mohli upravit pokojovou teplotu ve svém domě tak, aby vyhovovala vašim potřebám, aniž byste museli pokaždé ručně nastavovat jednotlivé termostaty topení. S LUXORliving je to snadné – z jedné aplikace, třeba z druhého konce světa, pomocí termostatu LUXORliving R718, nástěnného ovladače iON, hlasovým asistentem nebo automaticky. Teploty se upravují podle každodenní rutiny vaší rodiny nebo například na základě vyhodnocení situace z meteorologické stanice. LUXORliving zajistí, že koupelna bude teplá už ráno, když vstanete. V dětském pokoji bude ideální teplota po příchodu dětí ze školy. A pracovna je příjemně chladná pro soustředěnou práci.
    Samozřejmostí je také zajištění komfortní teploty v domě např. v závislosti na slunečním svitu, kdy se automaticky zatáhnou nebo naopak vytáhnou žaluzie nebo integrací dveřních a okenních kontaktů může LUXORliving v místnosti reagovat na otevřená okna a dveře např. snížením výkonu topení. Dokáže tak zároveň efektivně šetřit energii.
  • Žaluzie a rolety: S LUXORLiving můžete nastavit časovače pro otevírání a zavírání žaluzií a rolet. Například pro zabezpečení domu se žaluzie ve večerních hodinách stáhnou. Dalším příkladem může být automatické stažení rolet a spuštění TV a ambientního osvětlení pro sledování filmu.
centralni vypnuti luxorliving
Pohodlí a bezpečí je prioritou

Systém LUXORliving disponuje mnoha užitečnými funkcemi pro vaše pohodlí a bezpečnost vašeho domova. Jednou z nich je centrální vypnutí, která umožňuje spolehlivé odpojení všech spotřebičů od napájení např. při odchodu z domu. Otázky typu „Vypla jsem žehličku?“ tak zůstávají minulostí.
Pro zvýšení bezpečnosti v případě požáru lze LUXORliving propojit s detektory kouře. Toto spojení umožňuje automatické provedení různých akcí při detekci požáru, například vytažení žaluzií a zapnutí osvětlení.
Velmi oblíbenou funkcí u systémů chytrého domu je simulace přítomnosti, pokud jste mimo domov. LUXORliving automaticky každý večer v náhodných časech rozsvítí světlo nebo automaticky zatáhne rolety. Vytváří tedy dojem, že je někdo v domě, co může potenciální zloděje odradit.
Další praktické funkce a možnosti systému najdete v katalogu LUXORliving.

Hlasoví asistenti a IFTT

Komponenty chytrého domu můžete ovládat několika způsoby: klasicky pomocí tlačítek, mobilní aplikací LUXORplay nebo můžete využít hlasového asistenta. A nezáleží na tom, jestli používáte Amazon Alexa nebo Google Assistant. Kromě ovládání jednotlivých komponent systému LUXORliving je možná i interakce s dalšími přístroji v rámci chytrého domu, pokud jsou rovněž integrovány do hlasového asistenta. Potřebujete k tomu účet Theben Cloud, jehož použití je v prvním roce od registrace zdarma.
LUXORliving podporuje i IFTT – webovou platformu pro automatizaci úkolů a scénářů. Umožňuje propojit různé služby a zařízení pomocí jednoduchých podmínek „pokud…, pak…“ a vytvářet automatizované reakce. LUXORliving je otevřený pro interakci s více než 700 různých služeb a lze ho kombinovat např. i s domácími spotřebiči, audio/videosystémy, dveřními a zavlažovacími systémy, informačními službami a podobně.

luxorliving komponenty
Začněte podle svých představ

Theben LUXORLiving představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak pořídit chytrou domácnost. S jeho uživatelsky přívětivým rozhraním, širokou škálou funkcí a možnostmi propojení s různými zařízeními a systémy, je to skvělá volba pro každého, kdo hledá inteligentní a snadno ovladatelný systém. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete začít ovládáním osvětlení a postupně rozšiřovat funkce, nebo jestli hledáte komplexní systém ovládání všech prvků domácnosti, Theben LUXORLiving nabízí flexibilitu a jednoduchost, která vám umožní vytvořit chytrý dům podle vašich představ.

luxorliving katalog
Katalog LUXORliving

Stáhněte si aktuální český katalog LUXORliving ve formátu PDF a zjistěte více informací.

Stáhnout katalog
Jsme tu pro vás

Potřebujete-li získat bližší informace o systému LUXORliving nebo se chcete poradit ohledně konkrétních řešení a možností pro váš projekt chytrého domu, neváhejte se na obrátit na naši technickou podporu. Jsme tady pro vás a rádi vám pomůžeme!